VÜCUTTAKİ ÖDEMİ ATTIRAN YİYECEK VE İÇECEKLER

Özellikle kadınların sıkça karşılaştığı sorunlardan biri olan ödem vücutta ihtiyaçtan fazla sıvı birikmesidir. Ödem çeşitli hastalıklar nedeniyle oluşabileceği gibi, aşırı hareketsizlik, sağlıksız beslenme gibi nedenlerde vücutta ödem oluşumuna sebep olur.
06 Mayıs 2013 Pazartesi
300x250

Vücütta Ödemleri Arttıran Yiyecekler ve İçecekler
 

Özellikle kadınların sıkça karşılaştığı sorunlardan biri olan ödem vücutta ihtiyaçtan fazla sıvı birikmesidir. Ödem çeşitli hastalıklar nedeniyle oluşabileceği gibi, aşırı hareketsizlik, sağlıksız beslenme gibi nedenlerde vücutta ödem oluşumuna sebep olur.Ödem ayakta, bacakta, ellerde ve yüzde şişkinlik şeklinde görülür. Her zaman taktığınız yüzüğünüzün dar gelmesi, çorabınızın olmaması vb. gibi.

Ödemi gidermenin sağlıklı beslenmeyle doğrudan alakası vardır bu nedenle ödem attırıcı yiyecekler ve içecekler tüketilmelidir. Bu yazımızda size ödem attırıcı yiyecek ve içeceklerin en etkililerinden bahsedeceğiz.

KİRAZ SAPI

Kirazın kurutulmuş saplarının ödem ve idrar söktürücü özelliği vardır.  Ayrıca metabolizma hızlandırıcı etkisi ile zayıflamak için de kullanılır. Yarım litre kaynar suyun içine bir avuç kiraz sapı atılarak 10 dakika demlenir ve günde 3-4 bardak aç karnına içilir.MAYDANOZ

İdrar söktürücü ve ödem attırıcı özelliği olan maydanoz her mevsim kolaylıkla bulunabilen bir bitkidir. Mide ve bağırsak gazlarını söker, metabolizmayı hızlandırır,cildi güzelleştirir. Salatalarınıza katarak tüketebileceğiniz gibi kaynatıp, suyunu içerek de tüketebilirsiniz.

LAHANA

Lahana çiğ olarak tüketilebildiği gibi, çeşitli yemeklerle de soframızı süsleyen bir bitki. İdrar ve ödem söktürür, kabızlığı giderir, kansere karşı koruyucudur. Özellikle göbek yağlarını eritmede çok etkili olan bu bitki bölgesel zayıflama için harika bir yiyecektir.

KEREVİZ

Oldukça besleyici bir sebze olan kereviz; yorgunluğu giderir, sinirleri yatıştırır, gaz söktürür ve sindirimi kolaylaştırır. Kerevizin yemeği ve salatası yapılabileceği gibi tohumu da kullanılır. 1-2 tatlı kaşığı kereviz tohumu bir bardak kaynar suda 10 dakika demlenir ve günde 2-3 bardak içilir.
 
YORUM BIRAKIN
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
300x250
ÜCRETSİZ ABONELİK
İlgi alanlarınızı belirleyin, haberleri
ilk siz okuyun.
300x250
ASTROLOJİ
300x250